A végrendelet olyan végintézkedés, mellyel az örökhagyó vagyonára, vagy annak egy részére egy, vagy több örököst nevez. A végrendeletét bármikor szabadon visszavonhatja.
A közjegyző segít Önnek végrendelete elkészítésében. A legnagyobb biztonságot akkor élvezheti, ha végrendeletét közjegyzői okiratba foglaltatja. Csak közokiratban tehet végrendeletet a korlátozottan cselekvőképes kiskorú, a cselekvőképességében vagyoni jognyilatkozatai tekintetében részlegesen korlátozott nagykorú, a vak, az írástudatlan vagy aki olvasásra illetve nevének aláírására képtelen állapotban van.
Ha van már Önnek megírt végrendelete, akkor közjegyzőnél azt letétbe helyezheti, így a benne foglaltak halála esetén biztosan érvényre jutnak.
Végrendeletében hagyományt rendelhet, vagy meghagyást tehet. Hagyományról beszélünk, ha vagyonából egy-egy meghatározott dolgot hagy valakire. (pl. Bútor, ékszerek, pénz stb.)
Meghagyással cselekvésre, vagy tűrésre kötelezheti örökösét (pl. sírjának ápolása.) Helyesen teszi, ha ezekről is kikéri a közjegyző tanácsát, nehogy a félreérthető rendelkezés miatt vita támadjon az örökös és a hagyományos között.
Halál esetére szóló ajándékozás
Ez a jogügylet az örökhagyó és a megajándékozott között még az örökhagyó életében jön létre, a megajándékozott az örökhagyó halálával szerzi meg a szerződés tárgyát képező dolog tulajdonjogát. A halál estére szóló ajándékozási szerződés – a végrendelettől eltérően – egyoldalúan nem vonható vissza. Kérjen tanácsot a közjegyzőtől, hogy az adott körülmények között hogyan biztosítható a legjobban a szerződés teljesítése.
A kötelesrész és a kötelesrészre jogosultak
Egyes közeli hozzátartozók – leszármazó, házastárs és a szülő – a hagyatéknak egy része erejéig kötelesrész jogcímén igényt támaszthatnak. A kötelesrész mértéke a törvényes örökrész fele , 2014. márciusától harmada és elsősorban pénzben jár. Az örökhagyó életében nyújtott egyes juttatások beszámíthatnak a kötelesrészbe.
Lemondás az örökségről, illetve a kötelesrészről
Az örökhagyó az örökösökkel, illetve a kötelesrészre jogosultakkal szerződéssel még életében rendezheti az örökléssel kapcsolatos igényeket. E szerződés lehet ingyenes, vagy visszterhes, kiterjedhet a lemondó örökös kötelesrészére és leszármazóira is, de meghatározott vagyontárgyakra korlátozottan is megköthető.
Öröklési szerződés
Öröklési szerződéssel az örökhagyó arra kötelezi magát, hogy a vele szerződő felet tartás vagy életjáradék fejében örökösévé teszi. Az örökhagyó az öröklési szerződésben bármilyen végrendeleti rendelkezést tehet. A törvény az öröklési szerződés érvényességét különösen szigorú alaki feltételekhez köti.
A mulasztás súlyos következményekkel járhat – Ön ezt elkerülheti
A házilag szerkesztett végintézkedés gyakran hiányos, vagy alaki okok miatt érvénytelen. A közjegyzővel folytatott részletes megbeszélés kiküszöbölhet számos bizonytalanságot, vagy alaki hibát, s evvel örökösét mentesíti a költséges és hosszadalmas öröklési per hátrányaitól.
A közjegyző őrizetében lévő végintézkedés nem vész el, nem kerülhet illetéktelen kezekbe, másrészt tartalmát szigorú titoktartási kötelezettség védi. A közjegyzőnél őrzött végintézkedés ténye felvételre kerül a Magyar Országos Közjegyzői Kamaránál vezetett Végintézkedések Országos Nyilvántartásába, biztosítva annak feltétlen érvényre jutását.
Közjegyző – elérhető közelségben
Közjegyzőt nem csak a nagyvárosokban, hanem sok olyan településen is talál, ahol bíróság, vagy egyes hatóságok, pénzintézetek nem működnek. Az állam gondoskodik arról, hogy a közjegyző az ország bármely részén elérhető közelségben legyen az állampolgárok számára.
Végintézkedések Országos Nyilvántartása
Nincs elveszett végintézkedés! A közjegyzőnél készült, vagy letétbe vett végintézkedéseket bejegyzik a Végintézkedések Országos Nyilvántartásába. A nyilvántartás nem nyilvános, abból adatot a hagyatéki ügyben eljáró közjegyző kérhet. A hagyatéki eljárás során ennek segítségével az eljáró közjegyző tudomást szerez az Ön végintézkedéséről és biztosítja annak érvényesülését.
Forrás: http://www.notar.hu/vegrendelet